Przeczytaj go!

Kiedy we wrześniu 2021 uruchamiałyśmy ankietę, w której chciałyśmy zebrać materiał dowodowy do rozmowy o skali przemocy w postaci fatfobii, której grube osoby doświadczają w kontaktach z Ochroną Zdrowia, nie spodziewałyśmy się takiego odzewu. W ciągu pierwszej dobry spłynęło do nas ponad 700 bardzo osobistych i najczęściej bolesnych opowieści o tym, jak uprzedzenia kształtują codzienność wielu z nas.

W lutym 2022, kiedy na biurku Podsekretarza Stanu Macieja Miłkowskiego w Ministerstwie Zdrowia zostawiłyśmy 80 zadrukowanych obustronnie karek z tymi opowieściami o nadużyciach, było postanowione – chcemy zrobić z tego raport.

Na raport, który dzisiaj Ci przekazujemy złożyły 1194 świadectwa i choć nie wszystkie udało nam się umieścić na jego łamach, to każda z nich jest bezcenna. Pozwala zobaczyć, że to, co dotąd uważałyśmy za pojedyncze wstydliwe wydarzenia, ma ogromną skalę. Dzięki temu przemoc nazywamy przemocą.

Mamy nadzieję, że raport stanie się dla wielu osób źródłem otwierającego na nowe perspektywy dyskomfortu i przychodzącej po nim empatii. Dla innych (w tym nas samych) – narzędziem wspierającym samorzecznictwo i dodatkowym zapasem sił w upominaniu się o swoje.

 Co znajdziesz w publikacji?

  • kilka słów od nas na temat kontekstu międzynarodowego i prawnego,
  • przejawy fatshamingu opowiedziane w pierwszoosobowej narracji,
  • konsekwencje dyskryminacji, które ujawniają się w zdrowiu fizycznym i psychicznym,
  • gotowe rekomendacje dla ochrony zdrowia.

Ten raport zrealizowałyśmy w ramach Minigrantu FemFundu. Dzięki temu wsparciu możemy oddać go Wam w takiej formie. Jesteśmy dumne z bycia częścią społeczności, która w tak wielu obszarach odkształca i poprawia rzeczywistość.

Będzie nam miło, jeśli zechcesz się nim podzielić z osobami, które może zainteresować i którym może pomóc przestać czuć się samotnymi w doświadczeniu systemowej dyskryminacji ze względu na wagę ciała.

Z grubancypacyjnym pozdrowieniem,

Natalia Skoczylas i Urszula Chowaniec

Vingardium Grubiosa

Vingardium Grubiosa

Natalia Skoczylas
i Urszula Chowaniec